V minulom diele nášho blogu sme si vysvetlili ako skladovať hrozno, banány a drobné bobuľové ovocie. V zimnom období, citrusy jednoducho letia, ale niekedy ich nevieme správne uskladniť a zbytočne podliehajú skaze. Poďme sa pozrieť na jednoduché tipy, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní ako tieto vitamínové bomby uchovať doma čo najčerstvejšie.
MANDARÍNKY A POMARANČE
Najobľúbenejšie „mikulášske“ pozornosti často podliehajú rýchlej skaze – mäknú, šupka sa zvykne rýchlo oddeľovať a vzápätí končia v koši. Často sa chybne stáva, že ich bežne uchovávate pri izbovej teplote. V tomto prípade ich radšej čím skôr spotrebujte, pretože takto uchovávané mandarínky sú viac než vhodnými adeptmi na vyhodenie. Aj napriek svojmu exotickému pôvodu je najlepšie ich skladovať v chlade. Chladnejšie priestory alebo spodná časť chladničky sú tým správnym riešením.
GRAPEFRUIT
Horkosladká ovocná pochúťka je na tom o niečo lepšie než mandarínky, pretože hrubá šupka grepu lepšie uchováva samotnú dužinu. Pri izbovej teplote vydržia okolo týždňa, jednou z podmienok je nenechávať ich zabalené v plastovom vrecku alebo v akomkoľvek obale, ktorý bráni cirkulácii vzduchu. Toho sa zbavte hneď po jeho kúpe. Grepy sa vďaka svojej veľkosti najlepšie skladujú v jednej až dvoch vrstvách, ďalšia vrstva by len zbytočne tlačila na spodné plody a urýchľovala tak ich kazenie. Ak ich neplánujete spotrebovať do jedného týždňa, je opäť lepšie pouvažovať o chladných priestoroch alebo chladničke. Aj tu však platia vyššie spomenuté základné pravidlá.
CITRÓNY
Radi by ste mali vždy svieže a šťavnaté citróny, ktoré si uchovajú svoj vzhľad ako hneď po ich kúpe? Riešenie samozrejme máme, aj keď postup je iný – citróny majú narozdiel od svojich väčších bratov radšej stiesnené priestory s minimom vzduchu. Preto ich vložte do nepriedušného sáčku a vytlačte prebytočný vzduch. Následne vložte sáčok aj s citrónmi do chladničky (ideálne na miesto, kde viete dosiahnuť teplotu okolo 4°C). Takto zabalené citróny si uchovajú nielen svoj vzhľad, ale hlavne šťavnatosť, ktorá sa zvykne pri iných spôsoboch skladovania pomerne rýchlo vytratiť. Rovnaký spôsob môžete použiť aj pri limetkách.
ZÁZVOR
Populárny koreň používaný ako súčasť jedál alebo ako základ čaju, ktorý pomáha hlavne pri rôznych ochoreniach počas zimy. Ani on sám sa však nevyhne „chorobe“, ktorú spôsobuje nadbytok tepla. Veľmi ľahko dokáže „zakvitnúť“ alebo zmäknúť. Ak máte celý zázvor, prípadne ste z neho len odrezali a stále má šupku, pripravte si papierovú utierku a papierové vrecko. Zázvor jednoducho tesne obaľte do papierovej utierky a tú vložte do papierového vrecka. Takto obalený zázvor vložte do chladničky. Vydržať by mal okolo dvoch až troch týždňov.
MÁTE ZÁUJEM O DOVOZ OVOCIA A ZELENINY ALEBO POTRAVINOVÉHO TOVARU PRIAMO K VÁM NA PREVÁDZKU?
Spoločnosť Lunys zabezpečuje zásobovanie malých aj veľkých prevádzok (hotely, obchody, všetky typy reštaurácií, kaviarne…), veľkoskladov, škôl a školských zariadení na celom Slovensku. Ak máte záujem dozvedieť sa o nás viac alebo máte otázky, neváhajte nás kontaktovať a my vám radi odpovieme:)