Suchý ľad

Suchý ľad

V našej spoločnosti nám záleží na kvalite našich služieb ako aj tovaru, aby sme tým dosiahli čo najvyššiu spokojnosť u zákazníka. Pre udržanie teplotného reťazca pri preprave mrazeného tovaru k zákazníkovi využívame technológiu suchého ľadu, pomocou ktorého zostane tovar zmrazený po celú dobu prepravy.

Okrem využitia na vlastnú spotrebu ponúkame aj možnosť výroby na zakázku aj vo väčších objemoch. Suchý ľad prepravujeme v špeciálnych termoboxoch vlastnou logistikou.

V prípade záujmu o odber suchého ľadu kontaktujte:

Popradská pobočka: objednavkypp@lunys.sk

Bratislavská pobočka: objednavky@lunys.sk

Čo je suchý ľad?

Suchý ľad je pevné skupenstvo oxidu uhličitého CO₂ s teplotou -79 °C. Jeho teplota je nižšia ako teplota ľadu a nezanecháva vlhkosť.

Kde sa suchý ľad najčastejšie využíva?

  • pri transporte potravinového tovaru, kedy sa suchý ľad obvykle pribaľuje k tovaru, ktorý musí zostať zmrazený alebo chladný
  • v gastronómii sa dá použiť na výrobu zmrzliny, pri chladení a sýtení nápojov (napr. piva alebo sódovky) či príprave rôznych drinkov, kedy sa suchý ľad vloží do vody a vytvára sa vodná hmla
  • pri čistení, kedy malé čiastočky suchého ľadu sú stlačeným vzduchom fúkané oproti čistenému povrchu, takto sa dajú odstrániť reziduá na priemyselných zariadeniach, odstraňovanie atramentu, lepidla, oleja, farieb, plesní a kaučuku, táto metóda je alternatívou k pieskovaniu, čisteniu horúcou parou, tlakovou vodou, rozpúšťadlami pretože environmentálna záťaž je veľmi nízka
  • v medicíne pre rozmrazovanie tkanív
  • v stavebníctve pre odstraňovanie glazúr
  • v strojárenstve pre zmenšenie rozmeru kovových súčiastok pred ich montážou s presahom
  • na výrobu „plazivej“ hmly v divadlách, diskotékach a pri fotografovaní

Ako sa suchý ľad vyrába?

Na výrobu suchého ľadu používame vysokokoncentrovaný CO₂ plyn, ktorý je stlačený a ochladený tak, aby prešiel do kvapalného skupenstva. Tlak kvapalného CO₂ sa prudko zníži. Pri tom sa časť CO₂ vyparí, čo spôsobí prudký pokles teploty kvapalného CO₂. Exxtrémne ochladenie vytvorí z kvapaliny snehovitú konzistenciu pevného skupenstva CO₂ – suchého ľadu.

Často kladené otázky

Kde všade si môžem suchý ľad nechať doručiť?

Naša logistika pokrýva takmer celé Slovensko. V prípade, že do niektorej lokality štandardne nezavážame, je potrebné sa vopred informovať, či to bude možné aj mimo našich bežných trás.

Aká je trvanlivosť suchého ľadu?

Suchý ľad sa neustále odparuje. Rýchlosť odparovania pri teplote 20 °C sa pohybuje okolo 15% z celkovej váhy ľadu. V tabuľke nižšie môžete vidieť, o koľko približne sa zníži váha ľadu v termoboxe za 24, 48 a 72 hodín.

Suchý ľad 1

Kde mám suchý ľad skladovať?

Suchý ľad je najlepšie skladovať na chladnom mieste, kde nesvieti slnko. Ak máte mrazničku, vložte suchý ľad tam, čím spomalíte odparovanie.

Suchý ľad 2