Bylinky od pradávna boli nápomocné pri liečbe rôznych ochorení, zápalov či vírusov. Už staré príslovia hovorili „na každú chorobu sa nájde bylina“. A aká je pravda? Vďaka koncentrácii účinných rastlinných zlúčenín mnohé bylinky napomáhajú pri liečbe proti vírusom a civilizačným chorobám. Výborné sú ako prevencia a obľúbené medzi odborníkmi na prírodnú medicínu. Ktoré bylinky majú antivírusové vlastnosti a nemôžu chýbať vo vašej kuchyni?
1. Oregano
Oregano je populárna bylinka, ktorá je známa svojimi výbornými liečivými vlastnosťami. Mnohé štúdie zistili, že oregano a jeho zložky môžu byť účinné proti určitým kmeňom baktérií- až proti 23 druhom baktérií.
Zápal je imunitná odpoveď nášho organizmu, ktorá sa vyskytuje v dôsledku choroby alebo zranenia. Oregano obsahuje určité zlúčeniny, vrátane karvakrolu, u ktorého sa preukázalo, že má protizápalové vlastnosti. Rovnako je oregano bohaté na antioxidanty, ktoré môžu pomôcť neutralizovať voľné radikály a znižovať zápal.
2. Bazalka
Bazalku mnoho ľudí využíva hlavne v kuchyni. Avšak mnoho druhov bazalky a ich odrôd, môže účinne pomôcť v boji proti vírusovým infekciám. Napríklad: je preukázané, že bazalka posvätná napomáha pri zvyšovaní imunity organizmu a môže pomôcť v boji proti vírusovým infekciám. V jednej 4 týždňovej štúdii sa zistilo, že podávanie už 300mg extraktu z bazalky posvätnej výrazne zvýšilo hladiny pomocných T buniek (imunitné bunky, ktoré pomáhajú chrániť naše telo pred vírusovými infekciami).
Ďalšie odrody bazalky, ako napríklad bazalka sladká v štúdii preukázala silné účinky proti vírusovými ochoreniam, ako je herpes.
3. Rozmarín
Rozmarín je veľmi príjemnej vôni a chuti, ktorá určite nemôže chýbať vo vašej kuchyni. Má tiež terapeutické využitie vďaka početným rastlinným zlúčeninám, vrátane kyseliny oleanolovej. Extrakt z rozmarínu preukazuje antivírusové účinky proti herpesovým vírusom a hepatitíde A. Rovnako rozmarín pozitívne vplýva na liečbu tráviacich ťažkostí tým, že môže podporovať zdravú rovnováhu črevných baktérií.
4. Echinacea
Jedna z najpopulárnejších ingrediencií v bylinnej medicíne vďaka svojim pôsobivým zdraviu prospešným vlastnostiam. Mnohé časti rastliny, vrátane jej kvetov, listov a koreňov sa používajú aj ako prírodné liečivá. Niekoľko štúdií zistilo, že určité odrody echinacei sú obzvlášť účinné v boji proti vírusovým infekciám, ako je napríklad herpes alebo chrípka. Predpokladá, že odroda E. purpurea má tiež výrazné účinky na posilnenie imunity.
5. Fenikel
Fenikel obsahuje zdraviu prospešné látky, ktoré môžu účinne bojovať proti vírusom. Obsahuje dôležité vitamíny a živiny, ako je vitamín C, vápnik, horčík, draslík a mangán. Štúdia ukázala, že feniklový extrakt vykazuje silné antivírusové účinky proti herpesovým vírusom. Rovnako môže pomôcť pri posilňovaní imunity a znížiť zápal v tele.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3986085/
https://www.healthline.com/nutrition/6-oregano-benefits#TOC_TITLE_HDR_4
https://www.healthline.com/nutrition/antiviral-herbs#3.-Basil