Zdravé a hravé tipy, ktoré sa vám zídu pri príprave školskej desiaty

in ,
Zdravé a hravé tipy, ktoré sa vám zídu pri príprave školskej desiaty

Detský život je plný energie a radosti. Je preto dôležité dbať na ich výživu už od útleho veku. Jedným z kľúčových momentov je práve chvíľa, keď sa deti začnú pravidelne stravovať v škole. Strava im musí zabezpečiť nielen dostatok energie na učenie a hranie, ale aj dostatok živín pre správny vývoj. Pripravili sme si tak pre vás niekoľko tipov, ako pripraviť chutnú, no zároveň zdravú desiatu či olovrant:

Desiatové boxy

Výber správneho boxu môže mať prekvapivo veľký vplyv na to, čo deti zjedia. Rozmýšľajte preto o praktickosti, ale aj o dizajne a hravosti týchto nádob. Detské dózy s priehradkami sú skvelým spôsobom, ako udržať jedlo oddelené, a tým pádom aj rôznorodé. Desiatu tak viete rozdeliť na viacero sekcií a pohrať sa s rôznymi chuťami a textúrami. 

Zdravé a hravé tipy, ktoré sa vám zídu pri príprave školskej desiaty 1

Ovocie a Zelenina

Neoddeliteľnou súčasťou každej vyváženej stravy je najmä ovocie a zelenina. Množstvo detí ich však často odmieta. Stačí vám priom len poznať zopár trikov, ako to zmeniť. Základom je jednoznačne tvar. Zamerajte sa preto na ovocie, ktoré sa je ľahko, ako napríklad hrozno, banán či lesné plody. Alternatívou je aj krájanie – pri jablkách či hruškách preto siahnite po nožíku. Zabaviť sa však môžete aj s formičkami a vykrajovátkami rôznych veselých tvarov. Uhorky, papriky či mrkva so zdravým dippom (napr. hummus) sú zas skvelým spôsobom, ako do stravy dieťata zahrnúť aj zeleninu. 

Zdravé a hravé tipy, ktoré sa vám zídu pri príprave školskej desiaty 2

Niečo chutné pod zub

Nechcete siahať po bežných sušienkach alebo sladkostiach? Skúste do desiaty zahrnúť ich zdravšie alternatívy! Orechy, semienka alebo sušené ovocie sú skvelými zdrojmi energie a výživy. Existuje tiež mnoho rôznych namiešaných mixov, ktoré si viete zakúpiť, poprípade sami pripraviť, podľa požiadaviek a chutí svojich ratolestí.

Pitný Režim

Zabudnúť nesmieme ani na pitný režim. Voda je pre deti predsa rovnako dôležitá ako pre dospelých. Do školskej desiaty preto vždy zahrňte fľašku čistej vody alebo šťavy bez pridaného cukru. Ak chcete spraviť pravidelný pitný režim o niečo lákavejšim, zaobstarajte si kvalitnú fľašku – ideálne s farebnými obrázkam či obľúbeným vzorom.

Nebojte sa svoje deti zapojiť aj do samotenj prípravy. Táto aktivita podporí ich zdravý vzťah k stravovaniu, rovnako ako ich kreativitu a zručnosti. Budú sa tak ešte viac tešiť na každú desiatu, plnú chutných a výživných dobrôt!

Zdravé a hravé tipy, ktoré sa vám zídu pri príprave školskej desiaty 3

Inšpirujte sa našou ponukou na desiatu – Hurá do školy