Ako pripraviť pre školáka desiatu, ktorá bude stáť za to!

in
Ako pripraviť pre školáka desiatu, ktorá bude stáť za to!

Desiata a školáci

Školáci sa vracajú naspäť do školy a s tým prichádza aj otázka, čo pripraviť vašim deťom na desiatu, ktorú nielenže zjedia, ale poskytne im aj potrebné živiny

Máme pre vás niekoľko užitočných rád a tipov, ako chutne a zdravo pripraviť desiatu do školy pre vaše dieťa.

Základom je nevynechať raňajky. Ako sa hovorí raňajky sú jedlom dňa a ak sa vynechajú môže to mať vplyv na nepozornosť školáka. Desiata by teda rozhodne nemala byť prvým jedlom a nemala by nahrádzať raňajky, pretože tvorí iba 10 – 15% denného príjmu energie, zatiaľ čo raňajky až 25%.

Doma pripravená desiata je nielenže lacnejšia, ale zároveň je čerstvejšia a chutnejšia. Okrem použitia vašej kreativity je pripravovaná podľa preferencií a chutí vášho školáka.

Ako by mala vyzerať ideálna desiata?  Mala by obsahovať vyvážený pomer potrebných živín. Mala by obsahovať sacharidy, bielkoviny a tuky. Môže obsahovať napr. celozrnné pečivo alebo lavaš, jogurt alebo tvaroh, varené vajíčko, kvalitnú šunku, syr alebo tvarohovú nátierku. Určite však nezabúdajte na ovocie a zeleninu, tie dodajú potrebné vitamíny a vlákninu, ktoré sú mimoriadne dôležité pre správny rast a vývoj dieťaťa.

Pod desiatou by sme si určite nemali predstavovať iba doplnenie energie skrz potraviny. Treba myslieť aj na veľmi dôležitý pitný režim, ktorý deti v škole často podceňujú a neuvedomujú si jeho dôležitosť. Nezabudnite (každý deň) pribaliť k desiate aj fľašku čistej vody (maximálne ochutenej citrónom), alebo nesladeného čaju, prípadne ovocné šťavy.

Pri príprave desiatej sa skúste držať týchto 10 hlavných zásad, vďaka ktorým zabezpečíte pre svojho školáka zdravú, chutnú a vyváženú desiatu:

  • Vyhnite sa komerčným sladkostiam
  • Desiata by mala obsahovať aspoň 1 druh zeleniny
  • Na desiatu pribaľte jeden kus ovocia
  • Vyhýbajte sa sladeným nápojom
  • Ak mliečny výrobok tak plnotučný a s obsahom probiotík
  • Ku každej desiatej pribaľte fľašu čistej vody alebo nesladený čaj
  • Miesto pečiva siahnite po zdravších alternatívach – napr. zvoľte arménsky chlieb (Lavaš)
  • V desiatej musia byť obsiahnuté kvalitné tuky (maslo, orechy, atď.) a bielkoviny (vajce, syr, atď.)
  • Na zabalenie desiaty používajte recyklovateľné materiály, papierové obrúsky a desiatové boxy
  • Čím kreatívnejšia a hravejšia bude desiata pripravená, o to lákavejšia bude pre vášho školáka

Odporúčame do prípravy desiatej zapojiť aj vaše detičky a spraviť si spolu s nimi taký malý rodinný „rituál“, kde ich môžete priučiť, prečo je desiata pre nich dôležitá a naučiť ich aj zodpovednosti a samostatnosti. Deťom všeobecne viac chutí to, čo si samé pripravia a zároveň sa naučia ako si pripraviť zdravú desiatu.

Hurá do školy!