Viete, ako rastú oriešky?

in
Viete, ako rastú oriešky?

Kešu – Kešu oriešky sú obľúbeným snackom, ale málokto vie, že táto dobrota rastie na ovocí. Kešu oriešky sú vlastne semená v tvare obličky, ktoré rastú na spodku kešu jablka, plodu stromu kešu. Strom kešu je veľký, ktorý dorastá až do výšky 14 m a má krátke, často nepravidelne tvarovaný kmeň. Kôstkovica sa vyvinie najskôr na strome a potom sa stopka rozšíri a stane sa z nej kešu jablko. Kešu jablká sú tiež jedlé, ale väčšinou sa používajú iba na šťavu. Na kešu jablku sa nachádza jedno jediné semienko, ktoré sa považuje za kešu orech.


Vlašské orechy – Vlašský orech rastie na stromu rodu Juglans. Tieto stromy sú veľké, listnaté stromy, dosahujúci výšku 25 až 35 metrov a majú kmeň s priemerom do 7 metrov a je pokrytý sivou kôrou. Tento strom nájdeme zvyčajne s krátkym kmeňom ale širokou korunou. Je to druh stromu, ktorý je náročný na svetlo, teda vyžaduje plné slnko, aby dobre rástol. Vyskytujú sa samčie kvety (náušnice) a samičie (pištoľové) kvety. Plody, ktoré sú ešte nezrelé, sú pokryté zelenou kožou. Po dozrievaní táto zelená koža praskne a uvoľňuje guľovité ovocie. Jedlé jadro je uzavreté v drevenej tuhej škrupine.


Lieskový orech – Lieskový orech je plodom liesky. Najčastejšie sa lieska pripisuje rodom kríkov, ale existujú zástupcovia, ktorí rastú do veľkosti vysokého stromu. Orechy všetkých liesok sú jedlé. Rastliny, na ktorých rastú liesky, dosahujú výšku od 3 do 36 metrov. Plodom tejto rastliny je orech, ktorý sa vyrába v zhlukoch po jednom až piatich spolu, pričom každý orech je uložený v krátkom listovom zákrove („pleva“), ktorý obklopuje asi tri štvrtiny orecha. Orech je zhruba guľovitý až oválny, 15 – 20 mm dlhý a 12 – 25 mm široký, žltohnedý so svetlou jazvou na základni. Orech vypadne zo zákrovu, keď je zrelý, asi 7–8 mesiacov po opelení.


Pistácie – Pistácie sú jedlé semená stromu pistácie (Pistacia vera). Pistáciový strom má široko sa rozprestierajúce konáre, no zriedkavo presahuje výšku 9 metrov. Plodom, ktorý sa nachádza v zhlukoch, je kôstkovica (alebo kôstkoviny) obsahujúca podlhovasté semeno, ktoré je jedlou časťou. Po zbere sa plody namáčajú, aby sa zbavili mäsitej červenkastej alebo žltkastej škrupiny. Pistáciové oriešky sa potom sušia na slnku. Plody majú tvrdú, krémovo sfarbenú vonkajšiu škrupinu. Semeno má fialovo sfarbenú šupku a svetlozelenú dužinu s výraznou chuťou. Keď ovocie dozrieva, škrupina sa zmení zo zelenej na jesennú žltú/červenú a náhle sa čiastočne rozdelí. Každý pistáciový strom má priemerne okolo 50 kilogramov semien, čiže okolo 50 000, každé dva roky.


Mandle – Mandle sú jedlé semená mandľového stromu. Existujú dva hlavné druhy mandlí. Jedna odroda (Prunus amygdalus var. dulcis) produkuje sladké mandle, ktoré sú jedlé a druhá odroda (Prunus amygdalus var. amara) produkuje horké mandle, ktoré sa používajú na výrobu mandľového oleja. Mandľa je opadavý strom dorastajúci do výšky 4 – 10 m s priemerom kmeňa až 30 cm. Plody mandlí sú 3,5 až 6 cm dlhé. Vonkajší obal je hustá, kožovitá, sivozelená srsť (s páperovitým zovňajškom), nazývaná trup. Vo vnútri trupu je sieťovaná, tvrdá, drevnatá škrupina (ako vonkajšia časť kôstky broskyne) nazývaná endokarp. Vo vnútri škrupiny je jedlé semeno, bežne nazývané ako orech. Vo všeobecnosti je prítomné jedno semeno, ale občas sa vyskytnú dve. Mandle sú označované ako orechy, aj keď z botanického hľadiska nie sú pravými orechmi, pretože mandle sú botanicky jadrové ovocie príbuzné čerešni, slivke, broskyni a marhuli.


Para orechy (Brazílske orechy) – Brazílske orechy sú jedlé semená stromu (Bertholletia excelsa). Strom na ktorom rastie brazílsky orech je veľký strom, dosahujúci výšku 50 metrov a s priemerom kmeňa 1 až 2 metre, vďaka čomu patrí medzi najväčšie stromy v amazonských dažďových pralesoch. Tieto stromy produkujú ovocie takmer výlučne v nedotknutých lesoch, pretože narušené lesy nemajú veľké včely, ktoré sú jediné schopné opeľovať kvety stromu. Ovocie po opelení kvetov dozrieva 14 mesiacov. Samotným ovocím je veľká kapsula s priemerom 10 – 15 centimetrov, vážiaca až 2 kilogramy. Plody majú tvrdú, drevnatú škrupinu s hrúbkou 8 až 12 milimetrov, ktorá obsahuje 8 až 24 trojuholníkových semien (brazílskych orechov) s dĺžkou 4 až 5 centimetrov balených ako časti pomaranča. Dospelý strom prinesie viac ako 300 plodov, ktoré dozrievajú a padajú na zem. Struky sa zbierajú z lesnej pôdy a semená sa vyberú, sušia sa na slnku a potom sa umyjú a vyvážajú ešte v škrupine. Hnedá škrupina je veľmi tvrdá a má tri strany.


Arašidy – Arašidy sa zvyčajne označujú ako orechy, ale v skutočnosti patria medzi strukoviny. Arašidy rastú na byline, ktorá dorastá do výšky 30 až 50 cm. Arašidové struky sa vyvíjajú pod zemou. Struky začínajú oranžovo-žilovými, žltými okvetnými lístkami podobnými hrášku, ktoré sú nesené v pazušných zhlukoch nad zemou a trvajú len jeden deň. Vyvíjané struky sú dlhé 3 až 7 cm a zvyčajne obsahujú jedno až štyri semená.



(Zdroj: http://justfunfacts.com/)